Pyłek pszczeli pomaga nie tylko ludziom. Może z powodzeniem być dodawany do karmy dla zwierząt – tak wynika z badań dotyczących wpływu suplementacji pyłkiem kwiatowym w hodowli japońskich przepiórek.
Pyłek pszczeli może być nie tylko wartościowym suplementem diety człowieka. Jego zastosowanie może być o wiele szersze. Badania wskazują, że pyłek kwiatowy może być z powodzeniem używany w rolnictwie.
Poszukiwanie zdrowej i wartościowej karmy dla zwierząt hodowlanych jest istotne ze względu na ograniczenia stosowania w hodowli antybiotyków. Właściwości pyłku pszczelego, produktu bogatego w wartościowe białka, aminokwasy, kwasy tłuszczowe, witaminy, minerały, enzymy, koenzymy i flawonoidy powodują, że produkt ten pozytywnie wpływa także na zdrowie i rozwój zwierząt.
Badania stosowania pyłku kwiatowego w hodowli japońskich przepiórek (jako dodatku do pasz) potwierdziły, że stosowanie pyłku pszczelego (w dawce pół na pół z paszą) zwiększyło w sposób istotny żywą masę ciała, masę tuszy, piersi, uda, pleców i skrzydeł w porównaniu do ptaków, które nie otrzymywały pyłku kwiatowego.
W powyższych badaniach pyłek pszczeli podawany był przepiórkom w okresie od 21 do 42 dnia życia.
Więcej o pyłku kwiatowym: https://www.pszczoly.info/pylek-pszczeli-kwiatowy/
——-
Żródło: Materiały z 52 Pszczelarskiej Konferencji Naukowej, http://www.opisik.pulawy.pl/pdf/konf52.pdf