Pyłek pszczeli jest jednym z najwartościowszych produktów pszczelich, coraz szerzej wykorzystywanym w medycynie. Silne właściwości prozdrowotne i lecznicze pyłku pszczelego potwierdza szereg badań naukowych.
Pyłek pszczeli – badania
Pyłek pszczeli od dawna stosowany jest w medycynie ludowej, jednak brak wiarygodnych badań naukowych uniemożliwiał stosowanie pyłku na szeroką skalę w medycynie konwencjonalnej. Jednak to się pomału zmienia. Mamy coraz więcej naukowych dowodów na prozdrowotne działanie pyłku kwiatowego, co skutkuje coraz większym zainteresowaniem pyłkiem przez medycynę konwencjonalną.
Pyłek pszczeli – kwiatowy w pszczelarskim sklepie internetowym – SPRAWDŹ
Liczne badania na zwierzętach i coraz liczniejsze badania kliniczne dowodzą, że pyłek pszczeli – kwiatowy działa, m.in.:
- przeciwnowotworowo
- przeciwbólowo
- pomocnie w leczeniu i prewencji chorób układu krążenia (m.in. hipolipemizujące względem cholesterolu LDL i trójglicerydów, a także właściwości właściwości kardioprotekcyjne oraz przeciwkrzepliwe
- przeciwbakteryjnie
- przeciwangiogennie
- ochraniająco przed promieniowaniem jonizującym
- zapobiegająco zlepianiu płytek krwi
- działa na obniżenie stężenia barwnika lipofuscyny w mięśniu sercowym, wątrobie, mózgu i nadnerczach
- działa pomocnie przy chemioterapii
- wspomaga leczenie przerostu gruczołu krokowego
- posiada silne właściwości odżywcze
Zainteresowanie prozdrowotnymi właściwościami pyłku kwiatowego i innych produktów pszczelich rośnie także ze strony świata medycznego. Można się więc spodziewać, że z roku na rok przybywać będzie wyników badań potwierdzających skuteczność pyłku kwiatowego.
Źródła:
Bogdan Kędzia, Elżbieta Hołderna-Kędzia, Nowe badania nad biologicznymi właściwościami pyłku kwiatowego, CzytelniaMedyczna.pl
Artur Pietrusa, Kamil Derbisz, Produkty pszczele, Przegląd Urologiczny