Pierzga pszczela – właściwości antyoksydacyjne pierzgi | Pszczoly.info

Pierzga pszczela
Pierzga pszczela, źródło: pszczelnictwo.com.pl

Pierzga pszczela jest coraz bardziej popularnym produktem pszczelim zyskującym w ostatnich latach coraz większą liczbę zwolenników. Konsumenci cenią pierzgę nie tylko ze względu na skład, ale także wysoką przyswajalność przez organizm.

Pierzga jest pokarmem pszczół powstającym z zakonserwowanego w komórkach plastra pszczelego pyłku kwiatowego. Ale pierzga pszczela – w odróżnieniu od pyłku – posiada jeszcze więcej właściwości prozdrowotnych oraz jest o wiele lepiej przyswajalna przez organizm człowieka.

Jedną z bardzo ważnych prozdrowotnych właściwości pierzgi są jej właściwości antyoksydacyjne, czyli właściwości prowadzące do usuwania z organizmu nadmiaru wolnych rodników i w konsekwencji opóźniające procesy starzenia się oraz zapobiegające rozwojowi chorób. Aktywność antyoksydacyjna i zawartość związków polifenolowych w pierzdze, które decydują o właściwościach prozdrowotnych pierzgi były ostatnio obiektem badań prowadzonych w Zakładzie Pszczelnictwa Instytutu Ogrodnictwa w Puławach.


Sprawdź promocję na pierzgę pszczelą w sklepie pszczelarskim – tutaj.


Wyniki badań przeprowadzonych przez badaczy z Zakładu Pszczelnictwa w Puławach wykazały bardzo wysokie właściwości antyoksydacyjne pierzgi pszczelej. Przedmiotem badań było w sumie 20 próbek pierzgi pozyskanej w zeszłym roku w pasiece puławskiego Zakładu Pszczelnictwa. Badania laboratoryjne pierzgi wykazały, że aktywność antyoksydacyjna pierzgi wynosiła, w zależności od próbki,  od 94,4 do 95,6% (średnio 95,2%), co jest wartością niezwykle wysoką. Podobnie wysoka była zawartość związków fenolowych w pierzdze i wynosiła od 1216,5 do 1649,8 mg/100 g (średnio1469,1 mg/100 g). Ponadto we wszystkich badanych próbkach pierzgi pszczelej zidentyfikowano kwasy: kawowy, p-kumarowy, trans-felurowy, kemferol oraz wysoką zawartość rutyny (od 127,6 mg/100 g do 674,1 mg/100 g).

Badania przeprowadzano w Zakładzie Pszczelarstwa Instytutu Ogrodnictwa w Puławach dały nam kolejne dowody na niezwykle wysokie prozdrowotne właściwości pierzgi pszczelej.

 

Więcej na temat pierzgi pszczelej przeczytasz tutaj.

 


Źródło: Katarzyna Jaśkiewicz, Ewa Waś, Monika Witek, Teresa Szczęsna,
Urszula Kośka, Piotr Semkiw, Piotr Skubida: WŁAŚCIWOŚCI ANTYOKSYDACYJNE ORAZ SKŁAD
ZWIĄZKÓW FENOLOWYCH W PIERZDZE, Materiały z 55 Naukowej Konferencji Pszczelarskiej 2018