Miód z pasieki miejskiej ma niższe właściwości antyoksydacyjne od miodu z pasieki tradycyjnej

Miód
fot. DagnyWalter, Pixabay.com

W ostatnim czasie bardzo popularne staje się pszczelarstwo miejskie. Wiele badań dowodzi, że – wbrew obawom wielu osób – miód pochodzący z pasiek zlokalizowanych w miastach nie posiada szkodliwych substancji znajdujących się w zanieczyszczonym miejskim powietrzu. Co więcej, niektórzy dowodzą, że miód miejski jest zdrowszy niż pochodzący z terenów wiejskich, gdyż w miastach nie stosuje się szkodzących pszczołom pestycydów, których śladowe ilości trafiają do miodu. Jednak nie wszystkie badania potwierdzają wyższość miodu miejskiego nad wiejskim.

Do takich badań należy chociażby badanie Agaty Bednarek, Łukasza Nicewicza oraz Patrycji Pawłowskiej z Katedry Fizjologii Zwierząt i Ekotoksykologii Uniwersytetu Śląskiego. W badaniu tym wykazano istotnie statystycznie wyższe właściwości antyoksydacyjne miodu, który pochodzi z pasieki tradycyjnej w porównaniu do miodu z pasieki miejskiej.

Badanie naukowców z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach jest jednym z nielicznych badań, które przekonują, że miód z pasiek miejskich nie tylko nie jest miodem wyższej jakości, ale pod pewnymi – bardzo istotnymi względami – nie dorównuje miodom z pasiek tradycyjnych.

 

 


Źródło: Materiały z 56 Naukowej Konferencji Pszczelarskiej 2019