MIÓD SPADZIOWY

Miody spadziowe należą do najdroższych oraz do najbardziej wartościowych miodów odmianowych.

W porównaniu do miodów nektarowych, miody spadziowe są bardziej gęste. W zależności od rodzaju pożytku przybierają różną barwę, najczęściej ciemnobrunatną z szarym lub zielonkawym odcieniem. Miód spadziowy, ze względu na swoje niezwykłe właściwości, nazywany jest niekiedy miodem „królewskim” lub miodem „papieskim”. A właściwości te zawdzięcza, między innymi,  podwójnemu wzbogaceniu pod względem enzymatycznym, najpierw dzięki wytwarzającym spadź mszycom, a następnie zbierających ją pszczołom. Miód spadziowy jest bogaty w związki mineralne, posiada silne właściwości antybiotyczne i bakteriobójcze.

Jak powstaje miód spadziowy

Spadź jest przezroczystą i słodką cieczą wydalaną przez mszyce i czerwce miodówki. Owady te wsysają się w liście i pędy drzew i innych roślin i wysysają z nich sok. Same wykorzystują jednak tylko białka, resztę pokarmu, bogatą w cukry, wydalają w postaci spadzi. Wydalona spadź jest następnie zbierana przez pszczoły i wzbogacana wydzieliną pszczelich gruczołów gardzielowych. Spadź ostatecznie trafia do komórki plastra, w którym miód spadziowy dojrzewa – w zamkniętej komórce plastra zachodzą procesy rozkładu cukrów złożonych na cukry proste.

Miód spadziowy – właściwości

Miody spadziowe są bardzo bogate w związki mineralne, takie jak potas, fosfor, chlor, siarka, wapń, magnez i żelazo. Posiada wysoką aktywność antybiotyczną i bakteriobójczą. Miody spadziowe działają antyseptycznie, przeciwzapalnie i wyksztuśnie, a także wspomagają działanie systemu immunologicznego, zwiększając tym samym odporność organizmu.

Miód spadziowy polecany jest w chorobach dróg oddechowych, przewodu pokarmowego, serca, naczyń krwionośnych i układu krążenia, układu nerwowego, w zaburzeniach trawienia, zaparciach, biegunkach, a także w stanach wyczerpania fizycznego i psychicznego.

Rodzaje miodów spadziowych

  • MIÓD NEKTAROWO-SPADZIOWY – charakteryzuje się brunatną barwą często z zielonkawym odcieniem, ma bardzo słabo wyczuwalny, lekko korzenny zapach, słodki smak (czasem z łagodnym gorzkawym posmakiem). Proces krystalizacji zachodzi w tym miodzie w ciągu kilku tygodni. Miód łączy w sobie delikatny smak miodów nektarowych i zwiększoną aktywność antybiotyczną spadziowych. Stosowany w zaburzeniach trawienia, przeziębieniach. Zmniejsza szkodliwe działanie używek (kawy, herbaty, alkoholu). Ma zdolność blokowania ołowiu;
  • MIÓD ZE SPADZI IGLASTEJ – ma ciemną brązową barwę, z zielonkawym lub szarozielonkawym odcieniem, silny charakterystyczny zapach przypominający zapach igliwia lub żywiczny. Miód spadziowy krystalizuje w ciągu około pięciu do ośmiu tygodni. Przechowywany przez dłuższy okres w temperaturze około 20oC często rozwarstwia się na dwie części: górną płynną i dolną skrystalizowaną. Ma zastosowanie w leczeniach nieżytów górnych dróg oddechowych;
  • MIÓD ZE SPADZI LIŚCIASTEJ – ma barwę brązową, nieco jaśniejszą od miodu ze spadzi iglastej, czasem z brudnozielonkawym odcieniem. Smak słodki, charakterystyczny, z nieco gorzkawym posmakiem. W opinii konsumentów jest to smak mniej atrakcyjny, niż miodu ze spadzi iglastej. Zapach tego miodu jest niezbyt silny, ale specyficzny. W temperaturze około 20oC zwykle krystalizuje w ciągu kilku tygodni. Wykazuje wysoką aktywność antybiotyczną i większe wartości odżywcze niż miody nektarowe (większa zawartość składników mineralnych i inhibiny). Stosowany w anemiach, gruźlicy, chorobach krążenia i zaparciach.

Zachęcamy do zakupu miodu spadziowego w sklepie pszczelarskim Centrum Pszczelarskiego Łukasiewicz:

 


Źródła: dr Jerzy Gala; Helena Noskowicz-Bieroniowa, Co może miód?, Kraków 2009.