MIÓD RZEPAKOWY

Miód rzepakowy jest jednym z pierwszych wiosennych miodów. Jego cechy i właściwości powodują, że dla wielu osób jest niezastąpiony. Miód ten należy do najczęściej występujących w Polsce miodów odmianowych.

W stanie płynnym (patoka) miód rzepakowy jest niemal bezbarwny lub posiada kolor słomkowy. Po krystalizacji (miody rzepakowe, ze względu na stosunkowo wysoką zawartość glukozy, krystalizują stosunkowo szybko) zmienia barwę na biało – kremową. Woń miodu rzepakowego nie jest intensywna,

Miód rzepakowy
Miód rzepakowy

zapach tego miodu zbliżony jest do zapachu kwitnącego rzepaku. W jego smaku przeważa słodycz z lekkim posmakiem goryczki.

 

Miód rzepakowy – właściwości

Miód rzepakowy stosowany jest przy chorobach układu krążenia, miażdżycy, w chorobach wątroby, w stanach zapalnych górnych dróg oddechowych oraz przy chorobach skóry.

Ceniony jest – dzięki zawartości potasu – jako produkt regulujący ciśnienie tętnicze krwi, przeciwdziałający rozwojowi choroby miażdżycowej oraz poprawiający zaopatrzenie mięśnia sercowego w tlen i składniki odżywcze. W przypadku oparzeń stosowany jest zewnętrznie zapobiegając tworzeniu się pęcherzy i infekcji, przyspieszając proces ziarnowania zapewnia szybsze gojenie się ran.

Więcej o miodach znajdziesz >>> Miód i rodzaje miodów