Miód i rodzaje miodów

Miód
fot. DagnyWalter, Pixabay.com

Według definicji miód pszczeli to słodki produkt spożywczy wytwarzany przez pszczoły poprzez przetwarzanie nektaru kwiatowego roślin miododajnych oraz niektórych wydzielin występujących na liściach drzew.

 

Jako ciekawostkę warto nadmienić, że pszczoły nie są jedynymi owadami wytwarzającymi miody. Miód produkują także, na przykład, osy, które – w odróżnieniu od pszczół – pobierają nektar również z roślin, które są dla człowieka trujące. Uspokajamy jednak, że w sklepach sprzedawane są miody produkowane wyłącznie przez pszczoły miodne (Apis mellifera) i tylko takie – według prawa – mają możliwość używania nazwy handlowej miodu.

Pod względem składu chemicznego miody pszczele składają się głównie z węglowodanów (głównie z cukrów prostych – glukozy i fruktozy). Poza węglowodanami w składzie miodu znajdują się kwasy organiczne (kwas glukonowy, kwas jabłkowy, kwas cytrynowy) oraz pochodzące z nektaru olejki eteryczne (w sumie wyodrębniono ponad 50 takich związków). Poza tym w miodach znajdują się barwniki (głównie β-karoten i ksantofil), pełniące bardzo ważną rolę, pochodzące z gruczołów ślinowych pszczół, enzymy (np. inwertaza), mikroelementy (potas, chlor, fosfor, magnez, wapń, żelazo, mangan, kobalt i inne), witaminy (A, B1, B2, B6, B12, C, kwas foliowy, kwas pantotenowy, biotyna) oraz pełniąca istotną rolę acetylocholina. Bogactwo składu chemicznego miodu powoduje, że miód uważany jest za jeden z najbardziej wartościowych naturalnych pokarmów.

W zależności od surowca, z jakiego pszczoły go wytworzyły, miody dzielimy na:

  • miody nektarowe
  • miody spadziowe
  • miody mieszane (miody nektarowo – spadziowe i spadziowo – nektarowe).

Miody odmianowe

Miody powstają z nektaru różnych kwiatów. Jeśli w danym miodzie występuje znacząca przewaga jednej rośliny – wówczas mówimy o miodzie odmianowym. Miody odmianowe – są więc miodami, w których występuje wyraźna przewaga nektaru jednej rośliny. Jeśli taka przewaga nektaru jednej rośliny nie występuje w danym miodzie, wówczas jest to miód wielokwiatowy.

Najbardziej popularne miody odmianowe to:

 

Większość z przedstawionych odmian miodu znajdziesz do kupienia pod tym adresem https://pszczelnictwo.com.pl/shop/category/miod, a jeżeli szukasz etykiet i naklejek na słoiki, to znajdziesz je w kategorii etykiety na miód.

 


Źródło: wikipedia.org

 

5 Trackbacks / Pingbacks

  1. Tegoroczny miód akacjowy w sklepie internetowym | Pszczoly.info
  2. Miód gryczany - sklep internetowy | Pszczoly.info
  3. Tegoroczny miód wielokwiatowy w pszczelarskim sklepie internetowym
  4. Miód wrzosowy z tego roku. Kup w internetowym sklepie pszczelarskim
  5. Tegoroczny miód lipowy - kup w dobrym sklepie internetowym

Komentowanie jest wyłączone.