Decyzja o tym, jaki ul wybrać do swojej pasieki jest jedną z pierwszych decyzji jaką musi podjąć pszczelarz. Decyzja ta jest o tyle ważna, że ule to inwestycja na długie lata i o tyle trudna, że mamy wiele rodzajów uli, a każdy ma swoje wady i zalety.
Jedna z podstawowych zasad przy wyborze uli do pasieki jest taka, że ze względów praktycznych najlepiej jest posiadać w pasiece tylko jeden rodzaj uli. Z tych samych względów lepiej mieć tylko jeden rodzaj ramek pasujących do wszystkich uli i korpusów. Jednak to, jaki ul wybrać do swojej pasieki, jest kwestią, którą trudno jednoznacznie rozstrzygnąć, bowiem do wyboru mamy co najmniej kilka równie dobrych wyborów, a każdy rodzaj ula ma pewne wady i zalety. Decyzja o tym, jakie wybrać ule, powinna być więc zawsze indywidualną i przemyślaną decyzją każdego pszczelarza.
Zobacz ule i elementy do uli w sklepie pszczelarskim – tutaj
Do wyboru mamy, między innymi, ule Dadanta, ule wielkopolskie, ule warszawskie zwykle, ule warszawskie poszerzane, ule Langstrotha, ule Ostrowskiej oraz ule systemu Apipol. Wybrać musimy także materiał, z którego nasze ule zostaną zbudowane, tu mamy do wyboru ule drewniane, styropianowe i poliuretanowe.
Poszczególne ule różnią się od siebie gabarytami, wagą, wielkością ramek czy wymaganymi zabiegami pielęgnacyjnymi. To, jaki ul wybrać do pasieki zależeć powinno więc od charakterystyki gospodarstwa pasiecznego i preferencji samego pszczelarza. Wśród polskich pszczelarzy najpopularniejsze są ule wielkopolskie, warszawskie zwykłe i poszerzane oraz Dadanta. Przy wyborze ula należy kierować się takimi kryteriami jak predyspozycje fizyczne pszczelarza i rodzaj prowadzonego gospodarstwa pasiecznego (np. wielkość gospodarstwa oraz czy ma być to pasieka stacjonarna czy wędrowna).
W przypadku trudności z wyborem odpowiedniego ula warto zasięgnąć opinii specjalistów, sprzedawców w dobrych sklepach pszczelarskich czy doświadczonych pszczelarzy.
Przeczytaj także: Rodzaje uli
Źródła: WZP Kraków