Pyłek pszczeli i pierzga pszczela są bardzo cenionymi produktami pszczelimi o prozdrowotnych właściwościach. Są też produktami o podobnym pochodzeniu i składzie. Czym jednak różni się pyłek pszczeli od pierzgi i który z tych produktów jest bardziej wartościowy?
Pyłek pszczeli a pierzga
Pyłek pszczeli są to, zbierane przez pszczoły, męskie komórki rozrodcze kwiatów. Stąd też pyłek pszczeli znany jest również pod inną nazwą, a mianowicie pyłku kwiatowego. Pierzga pszczela jest natomiast przetworzonym pyłkiem kwiatowym, jednak przetworzonym nie przez człowieka, a przez pszczoły w warunkach ula.
Pyłek pszczeli jest głównym składnikiem pierzgi. Pierzga pszczela jest bowiem sfermentowanym pyłkiem kwiatowym złożonym przez pszczoły w plastrze, z domieszką miodu i wydzieliny gruczołów ślinowych pszczół. Zaistniały w warunkach ula proces fermentacji decyduje o istotnych właściwościach pierzgi.
I pyłek kwiatowy i pierzga pszczela są ze względu na prozdrowotne właściwości niezwykle cennymi, z punktu widzenia człowieka, produktami pszczelimi. Jednak to pierzga jest przez badaczy produktów pszczelich uznana za produkt doskonalszy. Pierzga pszczela – w porównaniu z pyłkiem kwiatowym – posiada bogatszy skład a także jest – dzięki zjawisku fermentacji – lepiej przyswajalna przez organizm ludzki.
Mimo, że to właśnie pierzga wydaje się produktem bardziej wartościowym, bardziej rozpowszechnione jest stosowanie pyłku kwiatowego. Pyłek kwiatowy jest o wiele łatwiej dostępny, do tego stopnia, że można go kupić nawet w niektórych supermarketach, co jest niemożliwe w przypadku chęci zakupu pierzgi, której szukać powinniśmy raczej w centrach pszczelarskich, specjalistycznych sklepach pszczelarskich oraz u niektórych pszczelarzy.
Więcej o pyłku pszczelim i pierzdze pszczelej przeczytaj tutaj:
Pierzga pszczela – czym jest, jak powstaje, jakie ma właściwości
Pierzga jest dużo lepsza! Ma więcej właściwości i łykam ją w formie tabletek. Kupiłem koncentrat Bee Pearl w kapsułkach i nie zamienię takiej formy pierzgi na żadną inną!