Badania wskazują, że pyłek kwiatowy, podawany w niewielkich dawkach, posiada korzystny wpływ na pacjentów z dużą niedowagą.
Brak łaknienia pokarmów może mieć bardzo niebezpieczne konsekwencje dla zdrowia człowieka. Prowadzi nie tylko do silnego obniżenia masy ciała, ale także stwarza zagrożenia pojawienia się wielu groźnych chorób, takich jak zaburzenia układu dokrewnego, choroby ośrodkowego układu nerwowego, choroby przewodu pokarmowego, niedokrwistość, choroby psychiczne i liczne choroby przewlekłe.
Okazuje się, że pyłek kwiatowy może być niezwykle przydatny w leczeniu silnej niedowagi spowodowanej ciężkimi chorobami. Badania przeprowadzone przez Gürtlera w drugiej połowie XX wieku pokazały, że pyłek kwiatowy w dawkach 1,5 g dziennie spożywany przez okres od 1 do 3 miesięcy pozytywnie wpłynął na wzrost masy ciała pacjentów chorujących na gruźlicę oraz inne choroby, a także osób w czasie rekonwalescencji po przebytych ciężkich chorobach przewlekłych.
Czytaj więcej: Pyłek pszczeli (pyłek kwiatowy) – właściwości, skład, dawkowanie, cena
W grupie 40 osób przewlekle chorych z silną niedowagą wybranych do badania, podawanie pyłku kwiatowego w niewielkich dawkach u 35 z nich wykazało zauważalne zmniejszenie niedowagi, średnio o 2,03 kg w pierwszym miesiącu, 1,53 kg w drugim miesiącu i 1,63 kg w trzecim miesiącu terapii pyłkiem kwiatowym. Łącznie w ciągu 3 miesięcy badań niedowaga pacjentów zmniejszyła się z 7 kg do 1,81 kg (spadek niedowagi o 5,19 kg).
Warto jednak zwrócić uwagę na to, że w przypadku 5 pacjentów terapia nie wpłynęła na zmniejszenie niedowagi. Przyczyny tego faktu nie są znane. Podejrzewa się, że być może wina leży po stronie zbyt małych dawek pyłku kwiatowego.
Opracowano na podstawie: Bogdan Kędzia, Elżbieta Hołderna-Kędzia, Leczenie chorób wewnętrznych ogólnodostępnymi produktami pszczelimi w świetle badań klinicznych, Toruń 2008.